Od 4 do 22 marca uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Tychach już po raz trzeci odbywali praktyki zagraniczne w jednym ze skandynawskich państw Europy Północnej – Szwecji. Praktyki realizowane były w ramach Akredytacji Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Ich nadrzędnym celem było podniesienie kompetencji zawodowych, językowych i innych kluczowych umiejętności umożliwiających efektywne funkcjonowanie we współczesnym świecie. W projekcie wzięło udział 13 uczniów kształcących się w zawodach: technik logistyk, technik informatyk, technik eksploatacji portów i terminali, mechanik pojazdów samochodowych oraz magazynier logistyk. Młodzież zdobywała doświadczenie w firmach mających swoje siedziby w Malmö, a rezydowała w malowniczej miejscowości Lund, nazywanej ośrodkiem uniwersyteckim szwedzkiej Skanii. Taki sposób organizacji praktyk dał możliwości zapoznania się zarówno z infrastrukturą transportową, techniczną jak i kulturalną obu miast a przede wszystkim uczył kreatywności i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Uczniowie zapytani o pierwsze wrażenia związane z pobytem w Szwecji stwierdzili, że państwo to ma wiele do zaoferowania. Fabiana urzekła życzliwość mieszkańców Skanii: „Wszyscy są tu mili i mają pozytywne podejście do życia. Ludzie się do mnie uśmiechają: w pracy, w sklepie, w autobusie, co sprawia, że chce mi się działać.” Z kolei Łukasz zafascynowany jest rozwiniętą komunikacją: „Podoba mi się dobra organizacja połączeń i zaawansowany system biletów. Komunikaty o opóźnieniach są bardzo szybko przekazywane a problemy z ewentualnym przejazdem pociągu prawie natychmiast rozwiązywane”. Natomiast Matusz zwrócił uwagę na panujący w Szwecji porządek: „Są tutaj bardzo zadbane i higieniczne miejsca zatrudnienia. Każda osoba dba o otoczenie i dlatego miło się tu pracuje.”  Sebastian zachwycił się szwedzką architekturą i kulturą.” Podoba mi się połączenie dawnych i współczesnych budowli architektonicznych i studencki sposób spędzania wolnego czasu. Rewelacyjne były tańce i gra orkiestry studenckiej na rynku w Lund.” Wszyscy zgodnie stwierdzili, że ludzie żyją tu spokojniej i wydaje się, że nie doświadczają tylu stresów co Polacy. Praktyki uczniowskie trwały od poniedziałku do piątku, natomiast weekendy były czasem odpoczynku i zwiedzania różnych miejsc. Uczestnicy zobaczyli malownicze klify w Kullaberg, poprzez most Oresund dotarli do Kopenhagi, poznali również atrakcje Malmö i Lundu. Nad sprawną i zgodną z najwyższymi standardami realizacją projektu czuwali koordynatorzy pani Danuta Janecka oraz Pani Magdalena Knapik wraz z polskimi i szwedzkimi opiekunami.